ogrody na dachu

ZIELONE DACHY – NIECH OGRÓD ZAGOŚCI NA TWOIM DOMU

Któż z nas nie lubi wypoczynku na łonie natury? Zieleń roślin i szum drzew kojąco wpływają na nasze zmysły i pozwalają się zrelaksować po ciężkim dniu. Posiadacze domów z dużymi ogrodami mają zdecydowanie łatwiej, ponieważ wystarczy wyjść przed dom, aby móc cieszyć się pięknem przyrody. A co z mieszkańcami miast? Mamy i na to sposób! Nawet dach możemy zamienić w cudowne miejsce, pełne roślin.

Zielone dachy to same zalety!

Nie każdy ma szczęście posiadać tradycyjny ogród, jednak nawet właściciele powierzchni dachowych w środku miasta mogą przekształcić je w zieloną oazę. Jak? To proste! Z naszą pomocą betonowa płaszczyzna zamieni się w miejsce pełne bujnej roślinności. Zielone dachy to nie tylko wspaniały kącik do relaksu, gdzie z przyjemnością zasiądziemy z kubkiem kawy, ciesząc oczy zielenią i błękitem nieba. Takie rozwiązanie jest też bardzo ekologiczne, ponieważ rośliny przyczyniają się do redukcji dwutlenku węgla. Ponadto zielone dachy przyczyniają się do zmniejszenia zużycia energii grzewczej domu i mieszkania. Równie przekonująca jest możliwość poprawy mikroklimatu wewnątrz budynku czy ogólne zabezpieczenie konstrukcji dachu. Nie zapominajmy też o walorach estetycznych, ponieważ takie ogrody wyglądają znacznie lepiej niż szare, nudne dachy. Będą więc cieszyć nie tylko mieszkańców takiego domu, ale też sąsiadów.

Czy taki ogród można stworzyć na każdym dachu?

Oczywiście najlepiej, aby taki ogród został uwzględniony już w projekcie budowlanym. Pozwoli to zapewnić odpowiednią nośność dachu oraz jego odwodnienie. W przypadku istniejącego już dachu architekt krajobrazu pomaga ustalić jego dopuszczalne obciążenie oraz funkcję użytkową, co ma z kolei wpływ na wybór systemu, liczbę warstw czy rodzaj podłoża i roślinności. Zadaniem architekta jest też rozpoznanie wszystkich możliwości i ograniczeń, jakie stawia przed nim dana konstrukcja dachowa.

    No posts were found.