pielegnacja

Pielęgnacja ogrodów

Ogród piękny przez cały rok

Zaprojektowanie i stworzenie własnego ogrodu to jedno. Aby nasz mały kawałek raju cieszył oko przez cały rok, musimy o niego w odpowiedni sposób zadbać. Pielęgnacja ogrodów powinna przebiegać zgodnie z określonym harmonogramem – dopasowanym do poszczególnych pór roku.

Najważniejsze zabiegi

Już na etapie projektowania powinniśmy uwzględnić fakt, że ogród jest żywym organizmem, który rozrasta się, przekształca i dojrzewa. Jeśli mamy jakieś drzewa, pamiętajmy, że z każdym rokiem będą one dawały większy cień. Nie sadźmy więc w tych miejscach innych roślin, które potrzebują dużej dawki promieni słonecznych. Chcemy przecież, żeby wszystkie się idealnie prezentowały. Można zaryzykować stwierdzenie, że pielęgnacja ogrodów to… niekończąca się praca. O każdej porze roku mamy bowiem coś do zrobienia. Oczywiście dla nas – miłośników przyrody – to nie obowiązek, a czysta przyjemność. Do najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych należy przede wszystkim pozbywanie się chwastów, przycinanie gałęzi i krzewów, podlewanie, nawożenie, przesadzanie, ściółkowanie czy zabezpieczenie przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi.

Harmonijna przestrzeń

Planując kolejne nasadzenia, wybierajmy rośliny tak, aby o każdej porze roku, któraś z nich wyglądała atrakcyjnie. W przeciwnym wypadku, poza wiosną i latem, nasza przestrzeń będzie świecić pustkami. Pielęgnacja ogrodów to nie tylko dbanie o rośliny. To również wszelkie zabiegi związane z poprawą jego estetyki. Z czasem jego funkcjonalność może przecież ulec zmianom. Dlaczego? Bo na przykład pojawią się małe dzieci albo w ogrodzie zamierzamy prowadzić bogate życie towarzyskie. Nie bójmy się go zaaranżować od nowa!

    No posts were found.